RĒZEKNES SEZ ATZĪMĒ 25.GADADIENU!

  Ziņas/RĒZEKNES SEZ ATZĪMĒ 25.GADADIENU!

RĒZEKNES SEZ ATZĪMĒ 25.GADADIENU!

2022. gada 15. Augusts

Ir pagājis ceturtdaļgadsimts kopš tika pieņemts lēmums dibināt speciālo ekonomisko zonu Rēzeknē. Tās dibināšanas mērķis bija veicināt uzņēmējdarbības un tirgus ekonomikas attīstību, investīciju piesaisti, eksporta preču ražošanu un servisa pakalpojumus, jaunu darba vietu radīšanu, sekmējot Latgales kā īpaši atbalstāmā reģiona attīstību, kā arī Latvijas līdzdalību starptautiskajā tirdzniecībā.

Par godu Rēzeknes SEZ 25 gadu jubilejai š.g. 12.augustā tika organizēta konference “Rēzeknes SEZ – šodien un rīt”, kā arī svinīgais pasākums, kurā tika godinātas labākās komercsabiedrības konkursā “Rēzeknes SEZ komercsabiedrību gada balva 2021”, izvērtējot aizvadītā gada rādītājus un sasniegumus 8 nominācijās.

Konference “Rēzeknes SEZ – šodien un rīt”

Dienas pirmajā daļā Latgales vēstniecībā “GORS” norisinājās konference “Rēzeknes SEZ – šodien un rīt”. Pasākuma ietvaros svinīgas uzrunas teica Rēzeknes SEZ pārvaldniece Krista Freiberga, Rēzeknes valtspilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, kā arī Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrs Artūrs - Toms Plešs un Ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

Konferencē piedalījās arī citu Latvijas speciālo ekonomisko zonu un brīvostu pārstāvji, pasākuma laikā vairākkārt tika minēts, ka SEZ un brīvostām jāveicina savstarpēja sadarbība un jāvirza kopīgi mērķi. Ar Liepājas SEZ aktualitātēm klātesošos iepazīstināja pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, iezīmējot arī Liepājas SEZ šobrīd aktuālo jautājumu par Liepājas Metalurga teritorijas attīstīšanu.

Par šī brīža kopējo situāciju valsts ekonomikā un dažādiem izaicinājumiem konferences dalībniekus iepazīstināja AS “Swedbank” vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

SEZ pārstāvji, nozares eksperti, uzņēmēji, pašvaldību un valdības pārstāvji savus viedokļus varēja izteikt divās paneļdiskusijās – “Rēzeknes SEZ šodien” un “Rēzeknes SEZ rīt”.

Pirmās paneļdiskusijas dalībnieki – „VEREMS” RSEZ SIA Padomes priekšsēdētājs un AS "Latvijas Finieris" Padomes loceklis Jānis Staris, “LATSTAB” RSEZ SIA un "MEGASTEEL" SIA RSEZ valdes priekšsēdētājs Staņislavs Ratinskis, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja un Latgales speciālās ekonomiskās zonas izpildaparāta pārvaldniece Iveta Maļina – Tabūne, Rēzeknes SEZ pārvaldniece Krista Freiberga, Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece un Rēzeknes SEZ Uzraudzības padomes priekšsēdētāja Ērika Teirumnieka, Rīgas Brīvostas pārvaldes Komercdarbības departamenta direktors Raitis Tukāns un Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš apsprieda SEZ priekšrocības, pieejamos atbalsta instrumentus, kā arī uzzņēmējdarbības problēmas un to risinājumus.

Konferences ietvaros, ieskatu brīvo un speciālo ekonomisko zonu situācijai pasaulē, kā arī vērtīgus padomus, kā zonām strādāt turpmāk, sniedza Pasaules brīvo zonu organizācijas galvenais zināšanu speciālists Dr. Mohans Guruswamy.

Otrā paneļdiskusija tika vēltīta uzņēmējdarbības vides izaicinājumiem, Latgales reģiona, tostarp, Rēzeknes SEZ attīstībai, investīciju piesaistei. Ar savām domām un idejām paneļdiskusijā dalījās Latvijas Republikas Saeimas deputāts Edmunds Teirumnieks, Latvijas Republikas Saeimas deputāts Juris Pūce, SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ vadītājs Gints Jačuks, SIA “Midis” RSEZ valdes priekšsēdētājs Nikolajs Pušņakovs, Rēzeknes novada domes deputāts Kaspars Melnis, Rēzeknes valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks un Rēzeknes SEZ Uzraudzības padomes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs, kā arī Latvijas investīciju un attīstības aģentūras Investīciju projektu departamenta direktore Ivi Anna Buce.

 

Rēzeknes SEZ komercsabiedrību gada balva 2021

Rēzeknes SEZ jubilejas pasākuma otrajā daļā norisinājās jau tradicionālā Rēzeknes SEZ komercsabiedrību gada balvas pasniegšanas ceremonija, kur tika godināti labākie un veiksmīgākie Rēzeknes SEZ uzņēmumi aizvadītajā gadā. Uzņēmumi tika vērtēti vairākās nominācijās – “Gada produkts”, “Gada pakalpojums”, “Gada eksportētājs”, “Gada sadarbības partneris”, “Gada inovācija”, “Videi draudzīgākais uzņēmums”, “Gada darba devējs”, “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”. Kopumā tika vērtētas 19 Rēzeknes SEZ komercsabiedrības. Ņemot vērā gan iegūtās nominācijas, gan iepriekšējā gada darbības rādītājus tika noteikti uzvarētāji arī galvenajai nominācijai “Gada uzņēmums”.

Uzvarētāji mazo komercsabiedrību grupā nominācijā “Gada uzņēmums”:

3.vieta - “ENERGY RESOURCES CHP” RSEZ SIA
2.vieta - SIA “MIDIS” RSEZ
1.vieta - “RĒZEKNES DZIRNAVNIEKS” RSEZ AS

Uzvarētāji lielo/vidējo komercsabiedrību grupā nominācijā “Gada uzņēmums”:

3.vieta - SIA “LEAX RĒZEKNE”
2.vieta - RSEZ “NEWFUELS” RSEZ SIA
1.vieta - “VEREMS” RSEZ SIA

Vairāki uzņēmumi saņēma atzinības rakstus par iegūtajām nominācijām:

Līderis iegūto nomināciju skaita ziņā mazo komercsabiedrību grupā bija „Rēzeknes dzirnavnieks” RSEZ AS, kas saņēma 1.vietu nominācijā “Gada pakalpojums”, 1. vietu nominācijā “Gada inovācija”, 1. vietu nominācijā “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”, 1. vietu nominācijā “Gada darba devējs”, 2. vietu nominācijā “Gada sadarbības partneris”, kā arī 2. vietu nominācijā “Videi draudzīgākais uzņēmums”.
Informācijas tehnoloģiju uzņēmums SIA “Midis” RSEZ ieguva 1.vietu nominācijā “Gada produkts”, kā arī 1.vietu nominācijā “Gada sadarbības partneris”.

Elektroskapju ražotājs RSEZ SIA “IRBIS Technology” saņēma atzinību par 1.vietu nominācijā “Videi draudzīgākais uzņēmums”, 2. vietu nominācijā “Gada inovācija”, kā arī 3. vietu nominācijā “Gada eksportētājs” mazo komercsabiedrību grupā.
RSEZ SIA “MEGASTEEL”, kas nodarbojas ar betona pamatņu ražošanu, tika apbalvots par 1.vietu nominācijā “Gada eksportētājs”, un 2.vietu “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”.

“REBIR” RSEZ AS saņēma atzinības rakstu par 2.vietu nominācijā “Gada eksportētājs”.

Savukārt, lielo/ vidējo komercsabiedrību grupā atzinības rakstus par nominācijām saņēma optisko kabeļu ražotājs RSEZ SIA “Optoelektronika LV” par 3.vietu nominācijā “Gada eksportētājs”, virvju tauvu ražotājs RSEZ „MAGISTR- FISKEVEGN GROUP.MFG” SIA par 2. vietu nominācijā “Gada eksportētājs”.

1.vietu nominācijā “Gada sadarbības partneris” ieguva granulu ražotājs “NewFuels” RSEZ SIA, uzņēmums saņēma arī 2.vietu nominācijā “Gada produkts”, 2.vietu nominācijā “Sociāli atbildīgākais uzēņmums”, kā arī 3.vietu nominācijā “Gada darba devējs”.

Finiera ražotājs “VEREMS” RSEZ SIA saņēma atzinības rakstu par 1.vietu nominācijā “Gada eksportētājs, 1.vietu nominācijā “Gada darba devējs”, 2. vietu nominācijā “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”, kā arī 3. vietu nominācijā “Gada sadarbības partneris”.

Metālapstrādes uzņēmums SIA „LEAX Rēzekne” RSEZ saņēma 1.vietu “Sociāli atbildīgākais uzņēmums” un 3. vietu nominācijā “Gada eksportētājs”

Starp nomināciju ieguvējiem ir arī metāla konstrukciju ražotājs RSEZ SIA “LATSTAB”, kas saņēma 1.vietu “Gada produkts”,1. vietu nominācijā “Gada pakalpojums”, 2. vietu nominācijā “Gada sadarbības partneris”, 3. vietu nominācijā “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”.

Svinīgā pasākuma laikā tika pasniegtas pateicības arī Rēzeknes SEZ atbalstītājiem un sadarbības partneriem: Rēzeknes valstspilsētas domei, Rēzeknes novada domei, Rēzeknes SEZ Uzraudzības padomei, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, Rēzeknes Uzņēmēju biedrībai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Latgales reģiona Rēzeknes filiālei, Latgales Vēstniecībai “GORS”, “Olimpiskais Centrs Rēzekne”, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centram “Zeimuļs”, SIA “ALAAS”, Nodarbinātības valsts aģentūras Rēzeknes filiālei, Īrijas-Latvijas tirdzniecības kamerai, Latgales Plānošanas reģionam, AS “Swedbank”, Liepājas SEZ, Rīgas Brīvostai, SIA “Baibiņas”, kā arī Sandrai Ežmalei par ilggadēju Rēzeknes SEZ vadīšanu.

Lai piepildās novēlējumi, kas tika veltīti Rēzeknes speciālajai ekonomiskajai zonai pasākuma dienā un lai attīstās gan zona, gan visi uzņēmumi, kas ir izvelējušies veikt uzņēmējdarbību Rēzeknes SEZ teritorijā!

Sagatavoja:
Daiga Utāne,
Rēzeknes SEZ pārvaldes ārējo sakaru organizatore
Tālrunis: (+371) 2863 3550; e-pasta adrese pr@rsez.lv; mājas lapa: www.rsez.lv

Par Rēzeknes speciālo ekonomisko zonu:
Rēzeknes SEZ izveidota 1997. gada 23. aprīlī, pamatojoties uz “Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas likumu”. Šis likums nosaka Rēzeknes SEZ pārvaldīšanas un izmantošanas kārtību, prasības komercdarbības un ieguldījumu veikšanai, kā arī Rēzeknes SEZ pārvaldes funkcijas un uzdevumus.
Nodokļu atvieglojumu piemērošanas kartību brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās nosaka likums “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”. Rēzeknes SEZ reģistrētās komercsabiedrības var saņemt gan tiešās nodokļu atlaides (nekustamā īpašuma nodoklis, uzņēmumu ienākuma nodoklis), gan arī netiešo nodokļu atvieglojumus, veidojot RSEZ teritorijā brīvās zonas, kā arī veicot ieguldījumus. Nodokļu atvieglojumi Rēzeknes SEZ būs piemērojami līdz 2035. gada 31. decembrim.
Rēzeknes SEZ kopplatība ir 1155 ha, kas ietver Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes novada Vērēmu, Griškānu un Ozolaines pagastu administratīvo teritoriju. Ar Rēzeknes SEZ komercsabiedrības statusu šobrīd darbojas 20 komercsabiedrības.