Ražots Rēzeknes SEZ: eksportspējīgi produkti

  Ziņas/Ražots Rēzeknes SEZ: eksportspējīgi produkti

Ražots Rēzeknes SEZ: eksportspējīgi produkti

2021. gada 16. Jūlijs

Rēzeknes specialajā ekonomiskajā zonā (Rēzeknes SEZ) atrodas vairākas rūpnīcas, taču vai Jūs zināt, kas tur tiek ražots un kur šie ražotie produkti tiek izmantoti? Rēzeknes SEZ komercsabiedrības pārstāv vairākas jomas un to ražotie produkti tiek plaši izmantoti būvniecībā, automobiļu ražošanā, transporta nozarē u.c. un tiek eksportēti uz daudzām pasaules valstīm. Vairāk kā puse Rēzeknes SEZ komercsabiedrību savus produktus eksportē uz ārvalstīm.

Piedāvājam aplūkot 3 Rēzeknes SEZ komercsabiedrības, kuru ražotie produkti, pateicoties to augstajai kvalitātei un specifiskajām īpašībām, ir iekarojuši vietu starptautiskajā tirgū.

3

RSEZ SIA “LATSTAB”

Uzņēmums RSEZ SIA “LATSTAB” nodarbojas ar plaša spektra tērauda izstrādājumu izgatavošanu dažādām civilās inženierijas sfērām, tai skaitā ceļu būves, celtniecības, telekomunikāciju, dzelzceļa nozarēm. Pašreiz komercsabiedrība ir vienīgais sertificētais konisko apgaismes stabu un mastu ražotājs Latvijā. RSEZ SIA “LATSTAB” apgaismojuma produkcija tiek ražota saskaņā ar Eiropas standartu EN 40-5 un apgaismo daudzus svarīgus objektus.

RSEZ SIA “LATSTAB” 2019. gadā ir atklājis piecpadsmito eksporta valsti un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, sasniedzis 20 % uzņēmuma eksporta pieaugumu ar 98 % eksporta daļu no visa uzņēmuma apgrozījuma.

Viens no RSEZ SIA “LATSTAB” pēdējā laika iespaidīgākajiem projektiem ir apgaismojuma stabu ražošana Ahmed bin Ali stadionam Katarā. Projekta ietvaros tika izgatavoti 25 metrus gari masti, kuru kopējā konstrukciju masa sasniedza 58 tonnas. Stadionā 2022. gadā tiks organizēts FIFA pasaules kauss ar vairāk nekā 40 000 skatītājiem.

5

“VEREMS” RSEZ SIA

“VEREMS” RSEZ SIA finiera rūpnīca ražo izmēru ziņā (2290×4000 milimetri) pasaulē lielākos bērza saplākšņus. Pēdējos gados uzņēmums ir paplašinājies, uzstādījis jaunas iekārtas, uzbūvējis papildus ražošanas telpas. Jaunuzceltās ēkas tapušas no koka konstrukcijām, pierādot, ka koks ir labs būvniecības materiāls arī industriālās būvēs.

Bērza saplāksnim ir vairākas izcilas īpašības. To raksturo ļoti labi stiprības rādītāji, tādēļ to plaši izmanto transporta ražošanā – automobiļos, treileros, konteineros, vilcienu vagonos, kuģos, laivās, jahtās utt. Specifisks bērza saplākšņa lietojums ir sašķidrinātās gāzes pārvadāšanas tankkuģos. Tur bērza saplākšņus izmanto īpašos izolācijas paneļos, kam jāiztur temperatūra, kas zemāka par mīnus 160 grādiem pēc Celsija. Citi materiāli, kā, piemēram, metāls, šādā temperatūrā kļūst trausls un vairs nespēj pildīt savus uzdevumus.

AS “Latvijas Finieris” un tā meitasuzņēmumi, tostarp “VEREMS” RSEZ SIA, galvenokārt sadarbojas ar saplākšņa industriālajiem gala patērētājiem, nodrošinot pilnu servisu un kopīgi strādājot pie unikālu – katra konkrētā pasūtītāja vajadzībām atbilstošu – produktu attīstības. Aptuveni 90 % produkcijas no kopējā ražošanas apjoma tiek eksportēta uz ārvalstīm caur mātes uzņēmumu AS “Latvijas Finieris” . Galvenie “VEREMS” RSEZ SIA eksporta galamērķi ir vairāk nekā 60 valstis visā pasaulē – ASV, Japāna, ES valstis u.c.

7

SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ

SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ darbības virzieni ir sērijveida metālapstrādes darbu veikšana, izgatavojot detaļas autotransporta, kalnrūpniecības, instrumentu ražošanas, industriālo un elektroietaišu nozarei. LEAX Rēzekne daudzus gadus dinamiski kāpina ražošanas un eksporta apjomu, palielina nodarbināto skaitu, veic nozīmīgus ieguldījumus tehnoloģiju attīstībā, un ir straujāk augošais uzņēmums nozarē Latvijā. Uzņēmuma speciālisti pastāvīgi strādā, lai paplašinātu produktu klāstu, ieviešot jaunākās tehnoloģijas. 2019. gadā uzņēmums ir sācis darbību jaunā jomā – elektroautomobiļu zobratu ražošanā.

2019.-2020. gadā uzņēmums ir investējis 16,6 miljonus eiro jaunā ražošanas līnijā ar augstas precizitātes progresīvu aprīkojumu. Līdz tam uzņēmums ražoja detaļas, kas ir ar milimetra desmitdaļas vai simtdaļas precizitāti, bet ar jaunajām iekārtām precizitāte ir ievērojami lielāka – tā sasniedz jau milimetra tūkstošdaļu.

Saistībā ar jaunā darbības veida uzsākšanu, SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ ir noslēdzis vērienīgu sadarbības līgumu ar autobūves kompāniju Volvo Cars Corporation par detaļu ražošanu elektromašīnām. SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ galvenie eksporta galamērķi ir Zviedrija, Vācija, Ķīna.

Atvieglojumi eksportam Rēzeknes SEZ

Rēzeknes SEZ komercsabiedrības statuss paredz atvieglojumus eksporta procedūrām. Noslēdzot līgumu ar Rēzeknes SEZ pārvaldi, komercsabiedrība var uzsākt procedūru brīvās ekonomiskās zonas izveidošanai, lai saņemtu atļauju komercdarbības veikšanai brīvās zonas režīmā Rēzeknes SEZ teritorijā. Šādām komercsabiedrībām tiek piemērots brīvās zonas režīms, t.i., netiešo nodokļu atvieglojumu un īpašu muitas kontroles pasākumu kopums. Netiešo nodokļu atvieglojumu (pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi) piemēro preču piegādēm speciālās ekonomiskās zonas teritorijā ietilpstošajā brīvajā zonā to tālākai eksportēšanai.

 

Rēzeknes SEZ komercsabiedrību eksporta veiksmes faktors ir tas, ka tās piedāvā produktus ar unikālām īpašībām un augstu pievienoto vērtību. Rēzeknes SEZ komercsabiedrības aizpilda specifiskas tirgus nišas un, pateicoties ilgtermiņa ieguldījumiem tehnoloģijās, spēj pielāgoties tirgus vajadzībām un izmaiņām.